İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Su Kuyusu

Su Kuyusu

 

Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor.

Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor.

Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor.

Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.

Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın bir bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.

Temiz suya ulaşamayan insanlara yardımcı olun

19 yılda, 37 ülkede, 8369 su kuyusu...

15 ülkede 3.000 Avroya normal standartlarda bir su kuyusu açtırabilirsiniz.

Su kuyularının teknik özeliikleri

 • Derinlik: 15 ilâ 90 metre
 • Faydalanan sayısı: Günlük 300 ilâ 500 kişi
 • Yüzey inşası: Beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı (Standart su kuyuları çoğunlukla el pompası (tulumba) kullanılarak ve hayvan yalağı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir. Ancak bazı bölgelerin şartlarına bağlı olarak belirlenen yüzey inşaat konseptinin dışında, farklı bir konsept ve pompa türü kullanılabilir.)
 • Su kuyusu açılan ülkeler: Çad, Gana, Gi̇ne, Burki̇na Faso, Ni̇jer, Mali̇, Eti̇yopya, Sudan, Somali̇, Tanzanya, Kenya, Uganda, Ruanda, Burundi̇, Zi̇mbabve, Afgani̇stan, Irak ve Hi̇ndi̇stan.

 

Özellikli su kuyularının teknik özellikleri

Standart kuyuları açmanın ihtiyacı karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda devreye sokulan daha kapsamlı su kuyularına özellikli su kuyusu deniyor. Bu kuyular; yaklaşık 5 bin kişinin ihtiyacını karşılayabiliyor. Özellikli su kuyuları inşa edildikleri bölgelerde hayvancılığın gelişmesi ve sürdürülebilir hale gelmesine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca geniş havzasıyla tarım  arazilerinin sulanmasında da kullanılarak kuraklığın yaşandığı bölgelerde hayati önem taşıyabiliyor. Bu kuyuların maliyetleri proje bazında değişiklik gösteriyor.

 • Derinlik: 90 ilâ 200 metre
 • Faydalanan Sayısı: Günlük 2000 ilâ 5000 kişi
 • Yüzey İnşası: Depo, tesisat, güneş enerjisi sistemi veya jeneratör günlük kullanım çeşmeleri, hayvan yalağı.
 • Özellikli su kuyusu açılan ülkeler: Çad ve Somali.

Su kuyusu projelerini uygulama süresi ve İHH standartları

Standart su kuyusu projelerinin yapım süresi 6 ile 12 ay arasında sürmektedir. (Proje uygulama sürecinde meydana gelen savaş, doğal âfet ve benzeri olağanüstü durumlarda teslim süresi değişebilir.)

Kota ve organizasyon

 1. Su kuyusu açılan ülke ve bölgeler yıl içerisinde çevre koşulları ve ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. Her yıl ağırlıklı olarak Doğu Afrika ve Batı Afrika ülkelerinde olmak üzere Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Asya ülkerinde de ihtiyaca göre su kuyusu projeleri yapılmaktadır.
 2. Bölgelerde açılacak su kuyusu sayıları, ülke ihtiyaçlarına göre yılın başında belirlenmekte ve belirlenen kotalar dahilinde su kuyuları açılmaktadır.
 3. Su kuyularının büyük bir bölümü başkent ve merkezlere uzak, genellikle kırsal ve ihtiyacın en yoğun olduğu bölgelerde açılmaktadır

Kuyuların takibi, kontrolü, denetimi ve tamiratı

 1. Su kuyusu yer belirleme, ihtiyaç tespiti, fizibilite ve denetim çalışmaları Türkiye’den bölgelere gönderilen uzman İHH ekipleri tarafından yapılmaktadır.
 2. Yapılan denetimlerde ve bölgelerden gelen bilgiler doğrultusuda teknik bakım veya tamirat ihtiyacı tespit edilen su kuyuları İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından onarılmaktadır.

Kuyulardan çıkan suyun analizi

 1. İHH'nın açtığı su kuyuları için su analizi yapılmaktadır.
 2. Su kuyusundan faydalanacak olan kardeşlerimizin herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamaları için, bölgelerdeki resmi makamlardan veya yerel laboratuvarlardan su analiz raporu alınmaktadır.

Su kuyularının kullanım ömrü

 1. Su kuyularının kullanım ömürleri yer altı su rezervleri, iklim değişiklikleri, dış etkenler (savaş, doğal afetler vb.), kullanım yoğunluğu gibi etkenlere göre değişir.Bir su kuyusunun kullanım ömrü ortalama 3 ilâ 10 yıldır.
 2. Özellikli su kuyularının kullanım ömrü ortalama 20 ila 30 yıldır.

 

Ne Yapabilirsiniz?

Aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla bir araya gelerek su kuyusu açtırabilir ya da su kuyusu fonuna dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin suya kavuşması için gerekli çalışmaların (su kuyusu onarımı, jeneratör alımı, su kanalı yapımı, depo alımı, tesisat kurulum ve onarımı vb.) yapılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Su kuyusu açtırmak için bölge seçimi yapmadan önce Konya İHH  irtibata geçmeniz gerekir. İrtibat için, 444 7 534 nolu telefonu aramanız yeterlidir.

SU KUYUSU ÇALIŞMALARI

Su Kuyusu