İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Sarayönü Suriye için kenetlendi

18 Ocak 2016

Konya İHH zulmün devam ettiği Suriye'ye 1 tır insani yardım daha gönderdi.

İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, yaptığı açıklamada, Madaya'da 40 bin kişinin açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu anımsattı.

Beldenin rejim güçleri ve Hizbullah tarafından abluka altında tutulduğuna dikkati çeken Uysal, şunları ifade etti:

"Madaya'ya girişimiz sürekli olarak Esed ve Hizbullah güçlerince engelleniyordu. Kasabanın çevresini ablukaya almış, bölgeye gelen yardımları içeri sokturmuyorlardı. Aylardır gıda girmeyen bölgede ölümler süratle artmaya başladı. Açıklanan resmi rakamlar güvenilir değildi. Çünkü içeriden sağlıklı bilgi alınması imkansızdı. Ablukanın bir süreliğine de olsa açılmasıyla İHH ekipleri bölgeye girdi.

Uysal, İHH ekiplerinin belde sakinleriyle yaptığı görüşmede, açlığa bağlı ölümlerin resmi rakamların üzerinde olduğunu tespit ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"Halkla görüşmelerde öğrenilen rakam korkunç seviyelere çıkmış. Açlık nedeniyle ölenlerin sayısı 300'ü buldu. Bu çok ciddi bir rakam. Yine açlık nedeniyle ölümle karşı karşıya olan birçok insan var. Bir deri bir kemik kalmış çocuk fotoğrafları kamuoyuna yansıdı. Her zaman olduğu gibi sıcak bölgelere tam zamanında ve tam kapasiteyle yardımlar götürmek konusunda tecrübeli bir yardım vakfıyız. BM nezaretinde İHH ve Sadakataşı Derneği Suriye'deki depolardan gıda yardımlarını ulaştırdı. Yardım koridorunun açılmasıyla Konyalı hayırseverlerimizin destekleri bir hayli arttı. Allah'ın izniyle bu yardımlar devam edecek. Nerede bir sıkıntı varsa İHH oradadır. Madaya için de yardımlarımız sürecek. Kardeşlerimizin yanında olacağız. Halkımıza şükranlarımızı sunuyorum." dedi.

Açıklamanın ardından Sarayönü ilçesinde başlatılan "Suriye İçin 1 Çuval Un" kampanyasıyla toplanan 1 tır dolusu un, dualarla yola çıktı.