İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

İdlib'e 25 TIR briket yardımı

18 Haziran 2020

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından “Mazluma Çatı Ol” sloganıyla Suriye içerisinde hayata geçirilen briket ev projesi kapsamında Konya İHH İdlib kırsalına 25 tır daha briket ev malzemesi gönderildi.

Suriye’nin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde yer alan sivil yerleşim yerlerine yönelik Esed rejimi ve müttefiklerinin yoğun hava-kara saldırıları sonucu Kasım 2019’un başından bu yana yaklaşık 600 bin sivil yerinden edildi. İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin destekleriyle kurulan çadır kentlere alternatif olarak, briket ev inşasına başladı. Yürütülen kampanya başta Türkiyeli bağışçılar olmak üzere dünya genelinde çok ciddi destek buldu. 24 metrekare genişliğinde 1+1 şeklinde tasarlanan evlerden 4 bin 500 âdetinin inşası tamamlanarak savaş mağduru ailelere teslim edildi. Bu evlerin 345 adedini desteklerinizle Konya İHH yaptırdı.


Konya İHH öncülüğünde gönderilen bu son parti yardım tırları sayesinde 130 adet briket ev daha yapılacak. İdlib‘in sınıra yakın yerlerinde ikamet eden 130 aile için ek olarak barınma imkânı sunulmuş olacak. Böylece Konya İHH’nın desteklerinizle yaptırmış olduğu evlerin sayısı 475’i bulmuş olacak.
Konya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, yaptığı açıklamada, İdlib'in Türkiye sınırına yakın bölgesine sığınan binlerce savaş mağdurunun çadırlarda zor şartlar altında yaşamını sürdürdüğünü söyledi.


Halep'in kırsal kesiminden ve İdlib'in güneyinden, rejimin saldırılarından Türkiye sınırına gelenler için barınma sorununu çözmeye çalıştıklarını belirten Uysal, şuanki durumla ile ilgili şu bilgileri verdi:
"Suriye’de Dünya’nın müstekbirleri kendi menfaatleri için yâda yandaşlarının menfaatleri için mevcut rejime destek olmak suretiyle, bölgeyi 10 yıldır ateş çukuruna çevirmiş durumdalar. Bölgeyle; tarihi, kültürel, insani, imani ve itikadi bakımdan hiçbir bağı olmayan unsurlar emperyalist amaçlarla bölge üzerinde planlar yapmakta ve bölgeyi kararsızlaştırmakta, insanlar arasında olmayan düşmanlıklar, hasımlıklar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Çünkü orada bulunmaları için gerekçe oluşturma ihtiyacındadırlar. Bu gerekçeleri de güya insanlar arasındaki çatışmalardan elde etmek çabasındadırlar. Biz, mazlumların yanında olan bir teşkilat olarak, din, dil, ırk farkları gözetmeksizin sadece mazlumyeti eksenine alan bir teşkilat olarak, bu duruma hayır demekteyiz” ifadelerini kullandı.
Uysal, şu şekilde devam etti;
“Bir yandan mağdur edilen, evlerinden edilen, yakınlarını, işlerini kaybeden, hayatları alt üst olmuş insanlara yardım ederken; gıda, giyim, değişik ihtiyaç malzemeleri, çadır, konteyner son örnekteki gibi briket ev yaparken; diğer yandan da uğradıkları haksızlıkları dünyaya haykırmak ve bölgeyle; insani, tarihi, dini, kültürel hiçbir bağı olmayan unsurların bölgeden uzaklaştırılması ve bölgenin tekrar sükûnete kavuşması için gerekli insani diplomasi faaliyetlerinide yürütmekteyiz. Bu bakımdan İHH olarak oldukça farklı bir yerde yer almaktayız. Sadece yardım götüren, zalimlerin yıktıkları yerleri tamir eden, zalimlerin ağlattıkları insanların gözyaşını silen bir teşkilat olmak istemiyoruz. Biz ihtiyaç sahibi insanların ihtiyacını görmekle birlikte, zulmü sona erdirecek adımlar atmak ve zalimleri, zulümlerini terk etmeleri için zorlamak durumundayız. Biz bunu da aynı zamanda yardımla birlikte kendimize görev edinmiş durumdayız. Zalime hayır diyecek tüm yollarla bu işlevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Yardım için
İHH aracılığıyla briket evlere yerleştirilen ailelere destek olmak isteyen bağışçılar, SURIYE yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL yardımda bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise Konya İHH’nın internet sitesi ve banka hesapları yoluyla “Yaşam Evi Malzemeleri” koduyla bağışta bulunarak savaş mağduru ailelere destek verebiliyor.